Haber

330.000’den Fazla Göçmen Darien Geçidi’ni Geçti

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Amerika ülkesi Panama ile Kolombiya’nın sonunu birbirine bağlayan ve yabani ormanlardan oluşan Darien Geçidi’nden 330 binden fazla düzensiz göçmenin geçtiğini bildirdi.

BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Sözcüsü Marta Hurtado, bu yıl Darien Geçidi’nden benzeri görülmemiş sayıda göçmen ve mültecinin geçtiğini belirterek, riskler ve kırılganlıklardan endişe duyduklarını kaydetti. bu insanların karşılaştığı durum.

Hurtado, “Bu yıl şu ana kadar Darien Geçidi’nden 330 binden fazla göçmen geçti. Bu şimdiye kadar kaydedilen en yüksek yıllık rakam. Buradan geçen her beş kişiden biri çocuktu. Yaklaşık 248 bin kişinin geçtiği tahmin ediliyor.” 2022 yılında bu bölge.” terimleri kullandık.

Göçmen ve mültecilerin yol boyunca farklı insan hakları ihlallerine ve istismarlara maruz kaldıklarını vurgulayan Hurtado, bölgede organize suç örgütlerinin neden olduğu cinayetler, adam kaçırma, kaçakçılık ve korkutmaların da yaşandığına dikkat çekti.

Panama ve Kosta Rika’da sınırlı insani yardımın buradaki güvensiz yaşam koşullarını daha da kötüleştirdiğini ve insanların savunmasızlığını artırdığını belirten Hurtado, kurak mevsimde insanların Darien Geçidi’ni geçmek için genellikle 4 ila 7 gün yürüdüğünü, yağışlı dönem 10 güne kadar sürer. .

Hurtado şunları söyledi:

“Zorlukları anlıyoruz. Kosta Rika ve Panama sınırlarındaki büyük ve karmaşık hareketler bağlamında insani ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çabaları takdir ediyoruz. Tüm ülkeleri, insan haklarına dayalı çözümleri teşvik etmeye ve sınır yönetimini AB’ye uygun olarak sağlamaya çağırıyoruz. Göç yönetiminin zorluklarına rağmen uluslararası hukuk ve standartlar.”

BM acil durum fonundan 125 milyon dolar tahsis edilecek

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi sözcüsü Jens Laerke, dünya çapında yeterli finansman sağlanamayan insani krizler için BM’nin acil durum fonundan 125 milyon dolar tahsis edildiğini söyledi.

Bu fondan Afrika, Asya, Amerika ve Orta Doğu’daki 14 ülkedeki insani yardım kuruluşlarının yararlanacağının altını çizen Laerke, Afganistan ve Yemen’e 20 milyon dolar aktarılacağını kaydetti.

Laerke, Burkina Faso’ya 9 milyon dolar, Mali’ye 9 milyon dolar, Myanmar’a 9 milyon dolar ve Haiti’ye 8 milyon dolar aktarılacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu