Ekonomi

Avrupa hisseleri güçlü kazançlarla yeni zirvelere ulaştı

Avrupa borsaları, olumlu kurumsal kazanç raporlarının yatırımcı güvenini artırmasıyla bugün yeni zirvelere ulaştı. Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi TSİ 8:21’de %0,1’lik hafif bir artış göstererek Salı günkü tarihi kapanış seviyesine ulaştı.

Perakende hisseleri önemli kazançlar elde etti ve sektör endeksi %3,0 oranında yükseldi. Bu artışa, beklentileri aşan bir dördüncü çeyrek karı açıkladıktan ve hisse geri alım programı planlarını ortaya koyduktan sonra hisselerinde %16,9’luk bir artış yaşayan online moda perakendecisi Zalando öncülük etti.

Enerji şebekesi operatörü E.ON da hisselerinin %6,0 oranında yükselmesiyle piyasanın iyimserliğine katkıda bulundu. Şirket beş yıllık yatırım planını 42 milyar €’ya (45,90 milyar $) çıkardığını duyurdu ve 2024 yılı için piyasa tahminlerini aşan bir kâr tahmini yaptı.

Vallourec’in hisselerinin %6,6 oranında artmasıyla çelik sektörü de hareketlendi. Bu gelişme, çelik devi ArcelorMittal’in (NYSE:MT) Fransız çelik üreticisinin %28,4 hissesini yaklaşık 955 milyon Avro karşılığında satın alarak boru sektöründeki varlığını genişletmeyi hedeflediği haberinin ardından geldi.

Yatırımcılar şimdi Avro Bölgesi için Ocak ayı sanayi üretimi verilerinin TSİ 10:00’da açıklanmasını bekliyor. Verilerin bölgenin ekonomik durumu ve faiz indirimi döngüsünün başlangıcı hakkında daha fazla bilgi sunması bekleniyor. Mevcut döviz kuru 1 $ – 0,9151 € seviyesinde bulunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu