Haber

Bakan Özhaseki’den Deprem Uyarısı: “İstanbul Hapishaneye Döndü”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da yaşanabilecek olası depreme ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Depremde 600 bin evin yıkılabileceğini söyleyen Özhaseki, bu durumda İstanbul’un hapishaneye dönüşeceğinin altını çizdi.

A Haber’de deprem çalışmalarını pahalıya mal eden Özhaseki, olası İstanbul depremiyle ilgili değerli uyarılarda bulundu.

Özhaseki, “7 ve üzeri depremde 600 bin daire yıkılır. İstanbul’da 600 bin ev yıkılacaksa düşünün her sokakta iki bina yıkılıyor, ulaşım duruyor. Alt yapı da çöker, doğalgaz gelmez. Bu gerçekleşirse İstanbul koca bir hapishaneye döner.”

Mehmet Özhaseki de olası deprem için İstanbul’a özel kanun çıkarmaya çalıştıklarına değinerek şöyle devam etti ⬇️

‘Bunu erken bitirirsek, Parlamento’nun açılmasını ve bütçe görüşmelerini beklemeye pek niyetimiz yok. Aciliyeti nedeniyle 1-2 ay içinde Meclisi olağanüstü toplantıya çağırıp, İstanbul’un kentsel dönüşüm ve depreme hazırlığı ile ilgili yeni kanunlar çıkarıp tartışmaya açmayı düşünüyorum.’

2000 yılı öncesi en çok konut yapılan ilçelerin başında Fatih, 39.786 konut ile İstanbul geliyor. Bu yapılardan 31.899 adedinin 1980 öncesine ait olduğu bilinmektedir.

Fatih’i 35 bin 353 adet ile Üsküdar, 34 bin 618 adet ile Bağcılar, 34 bin 592 adet ile Pendik, 34 bin 333 adet ile Beykoz, 33 bin 727 adet ile Ümraniye ve 33 bin 68 adet ile Sarıyer izledi. 7 ilçedeki bina sayısının 30 binin üzerinde olduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu