Ekonomi

Borsada en fazla piyasa değerine sahip takım hangisidir?

Spor endeksi geçen ay yüzde 3,7 arttı.

Geçen ay Beşiktaş ve Galatasaray Sportif Sınai ve Ticaret Yatırımlar AŞ hisseleri yükselirken, Fenerbahçe Futbol AŞ ile Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol Yönetimi hisseleri değer kaybetti.

Spor şirketlerinin mali durumu pek iç açıcı olmazken, 4 büyük kulübün toplam borcu 22 milyar lirayı geçti. Buna rağmen yatırımcısını sevindirmeye devam eden Beşiktaş, yılın ilk çeyreğinde ve Ocak ayında yatırımcısına en çok kazandıran spor şirketi oldu. Beşiktaş’ın hisseleri geçen ay yüzde 41.3 arttı.

Analistler, teknik direktörlüğe Şenol Güneş’in atanmasının ardından Beşiktaş’ın Galatasaray Sportif Sınai ve Ticaret Yatırımlar AŞ ve Fenerbahçe Futbol AŞ’nin ardından Spor Toto Süper Lig’de zirve mücadelesini sürdürdüğünü belirtti.

Şampiyonluk yarışında emin adımlarla ilerleyen Galatasaray, borsada da başarılı bir performans sergiliyor. Galatasaray’ın hisseleri geçen ay yüzde 3.9 arttı.

Geçen ay Trabzonspor yatırımcısına yüzde 6,3, Fenerbahçe ise yüzde 10,6 kaybetti. Süper Lig’in en büyük ortağı olan Fenerbahçe, borsada iyi performans gösteremedi.

Trabzonspor’un Spor Toto Muhteşem Lig’de borsalarda yatırımcısını üzen kötü gidişatı durdurulamıyor. Teknik direktör Abdullah Avcı’nın kadrodan ayrılmasının ardından 3 teknik adama görev veren Karadeniz grubu, sonuçları tersine çeviremedi. Trabzonspor da Ziraat Türkiye Kupası’ndan elendi. Trabzonspor son 7 sezonun en kötü dönemini yaşıyor.

Beşiktaş’ın hisse fiyatı yılbaşından bu yana neredeyse ikiye katlandı.

Geçen yılı 5,94 lira ile tamamlayan Beşiktaş’ın hisse fiyatı nisan ayında neredeyse ikiye katlanarak 11,80 liraya ulaştı.

Spor şirketlerinin yılbaşından bu yana hisse performanslarına bakıldığında Beşiktaş yüzde 98.7 kazandı.

Söz konusu dönemde Galatasaray’ın hisseleri yüzde 13,8, Trabzonspor’un hisseleri yüzde 29 ve Fenerbahçe’nin hisseleri yüzde 29,2 arttı.

Fenerbahçe piyasadaki en yüksek fiyata sahip

Fenerbahçe, halka açık 4 spor şirketi arasında en yüksek piyasa değerine sahip olurken, Fenerbahçe geçtiğimiz ayı 5 milyar 107 milyon 368 bin lira piyasa değeri ile tamamladı.

Fenerbahçe’yi 4 milyar 860 milyon lira ile Galatasaray, 2 milyar 832 milyon lira ile Beşiktaş ve 1 milyar 700 milyon lira ile Trabzonspor izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu