Haber

CHP Sözcüsü Öztrak’tan Disney+ tepkisi: ‘Üyelerimizi boykota davet edeceğiz’

Öztrak, CHP Genel Merkezi’ndeDüzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Disney+ dijital medya hizmet sağlayıcısının “Atatürk” dizisini platformunda yayınlamama kararını ve bu kararda Ermeni lobisinin girişimlerinin etkili olduğu iddialarını değerlendirdi.

Disney+ yöneticileriÖztrak, tutumunu nefret suçuna ortak olarak değerlendirdi. Bu işin asıl sorumlusu olan Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda herhangi bir açıklama yapmamış olmasına hayret ediyoruz.‘ diye değerlendirdi.

Öztrak, ” Karar bu şekilde uygulanacaksa şimdiden duyuralım, teşkilatımızı, üyelerimizi ve tüm milletimizi bu platformu boykot etmeye ve platformdaki üyeliklerini sonlandırmaya davet edeceğiz.” kullandı.

Öztrak, hükümetin ekonomi politikalarını da eleştirdi. İş bulup çalışmayan zaten aç ama çalışan da aç. Ülkemizde öyle bir enflasyon var ki, ne zaman asgari ücret açıklansa daha işçinin cebine varmadan açlık sınırının altına düşüyor.” söz konusu.

TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığını öne süren Öztrak, “9 milyona yaklaşan işsiz sayısını TÜİK aslında 3-3,5 civarında açıklıyor” dedi. ifadesini kullandı.

‘Türkiye 2023’te tüketici enflasyonunda dünyada 6. sırada’

Öztrak şu değerlendirmelerde bulundu:

“TÜİK bugün enflasyon rakamlarını açıkladı. Temmuz ayında İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) göre yüzde 9,8, bağımsız araştırmacıların oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu’na (EN-AG) göre yüzde 13,2 oldu. TÜİK’e göre yüzde 9,5. İTO’nun yüzde 64, EN-AG’nin yüzde 123 dediği yıllık enflasyon TÜİK’e göre yüzde 48 oldu.Aylık enflasyon, TÜİK’in artık makyajı tutmayan rakamlarına rağmen Temmuz ayının rekorunu kırdı. Türkiye, 2023 yılında tüketici enflasyonunda dünyada 6. sırada yer alıyor. Enflasyonun gelecekteki seyrini gösteren çekirdek enflasyon rakamlarındaki yıllık artış yüzde 60’a ulaştı. Üretici enflasyonu bu ay yüzde 8’i aştı. Bütün bunlar gösteriyor ki Merkez Bankası’nın yılsonu için açıkladığı yüzde 58’lik enflasyon hedefine bile ulaşılması zor.”

Bir ayda yaş meyve fiyatının yüzde 15,7, sebze fiyatının yüzde 14, ekmek fiyatının ise yüzde 14,4 arttığını söyleyen Öztrak, şunları kaydetti: Ankara’da simit 10 lira, çay bardağı 15 liraydı. Üç çocuklu bir aile her öğün çay ve simit yerse aylık 11 bin 250 lira ediyor. Asgari ücretten 152 lira alacaksınız. 152 lira kira, fatura, çocukların okul giderleri ile mi ödenecek?” söz konusu.

Öztrak, ” Niyetleri seçime kadar topu kaldırmak, maaşı, maaşı, maaşı artırmak, milletin ağzına bir parmak bal çalmak, sonra vergiyi artırmak, zamları yapmak, parayı basmak, enflasyonu düşürmek, kepçeyle almak. Kaşıkla vatandaşa ne veriyorsanız, taraftarınıza verin. Bu çark böyle mi dönüyor? Bir süre dönebilir ama tekerleğin her dönüşünde jant bükülür, şanzıman düşer, motor yatakları dağılır ve sonunda ekonomi arabası pert olur.Fişlerini kullandı.

‘Enflasyonla mücadele böyle olmaz’

Öztrak, açıklamalarının ardından bir gazetecinin enflasyonla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:

“Enflasyon 2024’ün ortasından itibaren düşmeye başlayacak diyorlar ama sonra ekliyorlar, 2025’te Türkiye istikrara kavuşacak. Enflasyonla bu şekilde baş edilmez. Böyle bir mücadele ilan eden her yönetim hüsranla sonuçlanmıştır. Dolayısıyla Bu da ‘enflasyonla mücadele etmeyeceğim’ demenin başka bir ifadesidir bence.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu