Haber

Çorlu tren kazası davasında sanıkların tutuklanması talebi reddedildi

Tekirdağ Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili 13 sanığın yargılandığı davanın 18’inci duruşmasında mahkeme, Celalettin Çabuk dışındaki sanıklar hakkında adli kontrolün devamı ve sanıkların tutuklanması taleplerini reddetti. Kararın hükümle birlikte verilmesine karar verildi ve duruşma 29 Şubat’a ertelendi. Duruşmanın ardından konuşan Avukat Sevgi Cihan, “Yapması gerekenler hiçbir şey yapmadı, hiçbir şeye bakmadı. Neye baktılar? Koltuklarına, zevklerine, mesleklerine baktılar. En alt seviyedeki sınır bakım-onarım görevlisi dışındaki 12 sanığın tamamının bu kazanın nasıl olacağını bildiğini belgeleyen belge, “Umursamadığı, herhangi bir adım ve önlem almadığı kanıtlandı. Bu 12 sanığın olası kastla bu kazının yapılmasına sebep olduğu ortaya çıktı. Bu duruşmada bundan kaçışları yok” dedi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin yaralandığı tren faciasıyla ilgili olarak 13 sanık “taksirle ölüme sebebiyet vermekle” suçlandı. ve bir veya daha fazla kişinin yaralanması.” Suçtan yargılandığı davanın 18’inci duruşması bugün görüldü. Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tarafların avukatları, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve sanıklar katıldı.

Bir önceki duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, 3 sanığın “kasten taksirle ölüme ve yaralamaya sebebiyet verme” suçundan cezalandırılarak tutuklanması gerektiğini belirtmiş; Diğer sanıkların ise “basit ihmal” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Davada, Celalettin Çabuk dışındaki sanıklar hakkında adli kontrolün devamına ve sanıkların tutuklanma taleplerinin kararla birlikte sunulmasına karar verildi ve duruşma 29 Şubat’a ertelendi.

“SANIKLAR DEVLET DEMİRYOLLARI YÜKSEK YÖNETİMİNİN KUSURLU OLDUĞUNU İFADE ETTİ”

Katliamda hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz, duruşmanın ardından şunları söyledi:

“Daha önceki duruşmada bunun karar duruşması olduğu söylenmişti ancak ne yazık ki karar verilememişti. Duruşma 29 Şubat’a ertelendi. 19’uncu duruşmayı göreceğiz. Sanıklar ve avukatları savunmalarını sanıklara karşı değil yaptı. avukatlarımızı savunmak ama suçu birbirimize yüklemek.” ve her biri yeni açıklamalarında şunları ifade ederek Devlet Demiryolları üst yönetiminin kusurlu olduğunu ortaya koydular. Bizim açımızdan maalesef bu yargılama süreci şu ana kadar tamamlanamadı. Devlet Demiryolları üst yönetimi hakkında soruşturma başlatılmalı, aynı şekilde mevcut sanıklar da kasıtlarına göre cezalandırılmalıdır. “Yakalanmalarını ve cezaevine gönderilmelerini talep ettik.”

“MÜMİN KARASU’NUN AVUKATI KENDİSİNE TEŞEKKÜR ETMEMİZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ”

Felakette 14 yaşındaki kızını, 6 aylık yeğenini ve kardeşlerini kaybeden Zeliha Bilgin, duruşma sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu an şoktayız. İçeride şahit olduğumuz Mümin Karasu’nun avukatı, beyanında bizden bir talepte bulunarak, Mümin Karasu’yu öyle bir savundu ki, Mümin Karasu’yu ‘Devlet Demiryolları’nın en iyi personeli’ olarak nitelendirdi. hatta karşı tarafa yani bize plaket verip teşekkür etmemiz gerektiğini söyledi. 25 canımızı gözümüzün önünde öldürdüğü ve bu saçmalığı içeride bize dinlettiği için kendisine teşekkür ediyoruz.

Hatta bu gece parmaklıklar ardına gideceğini umdum ve onu gözaltında tutulduğu yere göndermek istedim. Bir ömür boyu benimle ilgilenmesini istedim ama maalesef olmadı. Kader olmayabilir ama bir gün mutlaka göreceğiz. Plaka istiyorsa alıp baksın. Mümin Karasu’nun avukatı çocuklarımız hakkında konuşurken ‘öldüler’ gibi ifadeler kullandı, kırgınız.”

“Bu davayı beraatla veya görevden almayla kapatamayacaklar.”

Avukat Sevgi Evren, 18. duruşmanın kararı ve sanıklarla ilgili şunları söyledi:

“Çorlu tren katliamı davasında şu ana kadar yaptığımız en önemli duruşmalardan biriydi. Hiçbir şey yapmaması gerekenler hiçbir şeye bakmadı. Neye baktılar? Koltuklarına, zevklerine baktılar. Belgede, en alt seviyedeki hat bakım-onarım personeli dışında 12 sanığın tamamının bu kazaya karıştığı belirtildi.Yaşamayı bildiği kanıtlandı ancak umursamadı ve hiçbir adım atmadı. 12 sanığın olası kastla bu kazıya sebep olduğu gün kısa sürede ortaya çıktı. Bu duruşmada bundan kaçma şansları yok.

Artık iş bize düşüyor; Amaç, üst yönetimi kasteden tüm ifadelerden ve üst yönetimi ortaya çıkaran tüm bilgilerden sorumlu olan üst yönetimin de adalet terazisinde yer almasını sağlamaktır. Üst yönetim bugüne kadar ne yaptı? Bu sanıkları alıp yemekli toplantılarda ‘Bize suçlamada bulunmayın, istediğiniz avukatı tutarız, sizi koruyacağız…’ dedi. TCDD’nin sunduğu bu teminatla mevcut sanıklar duruşma salonunda kayıtsız kaldı. ailelerini kışkırtan, mahkemeyi yanıltmayı amaçlayan ama aslında gerçeği ortaya çıkaran açıklamalarda bulundu. Onu döktüler. “Bu davayı beraatla veya ihmalle kapatamayacaklar.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu