Yaşam

Diş macunu ile asla temizlememeniz gereken 4 şey

Beyazlatıcı etkili temizleme yöntemleri arasında diş macunu içeren yöntemler de internette yaygın olarak paylaşılmaktadır. Sirke, kabartma tozu ve limon gibi diş macunları, kendin yap temizlik prosedürlerinde en sık kullanılan malzemelerden biridir.

Diş macunu, armatürlerin parlatılmasından, yemeklerden kaynaklanan kötü kokuların giderilmesine kadar pek çok alanda yardımcı temizleyici olarak kullanılabilir. Ancak sirke, karbonat ve limon gibi diş macunlarının da aşındırıcı özelliği vardır. Bu aşındırıcı nedeniyle Diş macunu ile asla temizlememeniz gerekenlerBirkaç öğe var.

TEMİZLİK İÇİN HANGİ DİŞ MACUNU KULLANILABİLİR?

Kendin yap işlerinde kullanılan diş macunu aslında her evde bulunan rastgele bir diş macunu değildir. Bahsedilen diş macunu beyazlatıcı etkisi olmayan, jel kıvamında olmayan, renklendirici içermeyen bir diş macunudur. Yani diş macununun en doğal halidir.

Diş macunlarının beyazlatıcı etkisindeki aşındırıcı unsurlar, temizlik sırasında birçok artefaktın çizilmesine ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olur. Bu yüzden Diş macunu ile asla temizlememeniz gerekenler çalışmaları bilmeniz önemlidir. Bunun dışında gerçek diş macunu ile temizleyebileceğiniz diğer artefaktları da temizleyerek olası problemlerin önüne geçmek oldukça değerlidir.

İşte diş macunu ile asla temizlememeniz gereken 4 şey…

DİŞ MACUNU İLE ASLA TEMİZLENMEMESİ GEREKENLER

Yumuşak ve Parlak Masif Taşlardeğerli taşlardan yapılmış takılar, asla diş macunu ile temizlememelisin modüllerden biridir. Diş macununun sertliği değerli taşlara göre daha yüksek olduğu için çizilmesine neden olur. Diş macunlarının sertlik derecesi 3 ile 4 arasında iken opal taş eserlerin sertlik derecesi 6’dır.

Diş macunu opal taşlı işlerde görünür bir çizik oluşturmasa da mikro çiziklere neden olur. Bu mikro çizikler taşın zamanla matlaşmasına ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Bu yüzden yumuşak ve parlak taşlar Diş macunu ile asla temizlememeniz gerekenlerEserlerin ortasında yer aldığını unutmayın.

Altın mücevherAltın takılarda Diş macunu ile asla temizlememeniz gerekenler eserlerden biridir. Mohs sertlik skalasına göre altın eserlerin sertliği 2,5 ile 3’ün ortasındadır. Diş macunu ise bu eserler üzerinde çizikler oluşturarak hem aşınmaya hem de matlaşmaya neden olur. Altın takılar sadece diş macunu ile değil, herhangi bir aşındırıcı temizleyici ile temizlenmelidir.

Gümüş Takı ve Servis AraçlarıGümüş takıları cilalamak söz konusu olduğunda, internetteki en yaygın prosedürlerden biri diş macunu ile cila yapmaktır. Bu iyi bilinen bir şehir efsanesidir. Gümüş takı ve servis gereçleri Diş macunu ile asla temizlememeniz gerekenlereserlerden biridir.

Gümüş işlerde, Mohs sertlik ölçeği, altında olduğu gibi 2,5 ila 3 arasındadır. Diş macunundaki elementler ise gümüş takı ve servis araç gereçlerini süreksiz olarak cilalasa da uzun vadede çizilmelere ve matlaşmaya neden olur.

Elmaslar ve Sert TaşlarElmas, yakut ve safir gibi pahalı taşlar, Mohs sertlik ölçeğinde diş macunundan daha serttir. Ama bu taşlarda Diş macunu ile asla temizlememeniz gerekenler çalışmaların ortasında yer almaktadır. Çünkü diş macunu bu taşların üzerinde mikro çizikler oluşturarak taşın zamanla kararmasına neden olur.

Ayrıca altın, gümüş gibi pek çok değerli taş da yüzüğün üzerine yerleştirilmiştir. Bu, o parçanın çizilmesine neden olabilir. Bu nedenle pırlanta, yakut ve safir gibi değerli taşlar Asla diş macunu ile temizlememelisiniz.

dogansehirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu