Hindistan

Dünyada Bayraktar krizi! İki ülke arasında gerilim son noktada

  • Haber7 – ÖZEL

Baykar tarafından geliştirilen milli silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2, son olarak Güney Asya ülkesi Maldivlere satıldı. Maldivler okyanus güvenliğini ve kontrolünü sağlamak adına 7/24 olacak şekilde izleme ve müdahale sistemi kurmayı hedefliyor. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de Bayraktar TB2 olacak.Maldivler Başkanı Muhammed Muizzu göreve geldikten sonra ilk resmi ziyaretini de Türkiye’ye yapmıştı. Türkiye ile Maldivler arasında imzalanan 37 milyon dolarlık anlaşma sonrasında Bayraktar TB2’ler, Maafaru Uluslararası Havaalanına indirildi. Yaşanan bu gelişme ise Hindistan tarafından tehdit olarak algılandı.

HİNT ASKERLERİ BÖLGEDEN AYRILDI

Maldivler Başkanı Muhammed Muizzu göreve geldikten sonra, Hint birliklerinin Maldivler’deki varlığından rahatsız olduğunu ifade etmişti. Maldivler’de gözetim uçağı uçuran Hindistan askerleri, Bayraktar TB2’lerin alınması gündeme geldikten sonra  bölgeden ayrılmaya karar verdi.

“MALDİVLER ATEŞLE OYNUYOR”

Maldivlerin Türkiye’den insansız hava aracı alımı sonrasında Hindistan medyası, ‘Maldivler ateşle oynuyor’ manşetiyle yaşanan son gelişmeleri duyurdu. Maldivlerin Bayraktar TB2 almasındaki sebebin, Hindistan donanmasına karşı casusluk faaliyetleri yapılması iddiasında bulundu. 

“GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Manohar Parrikar Savunma Araştırmaları ve Analizleri Enstitüsü Kıdemli Üyesi Hindistanlı Tümgeneral Dr. Mandip Singh, Bayraktar TB2’lerin Maldivler’de konuşlandırılmasının Hindistan’ın güvenliği açısından nasıl sonuçlanacağı hakkında Hindistan medyasına konuşup şunları ifade etti:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu