Teknoloji

Dünyanın en eski mimari planları çöl uçurtmalarının gizemini çözebilir

Orta Doğu çöllerinde, 8000 yıldan daha uzun bir süre önce kayalık toprağa oyulmuş, çöl uçurtması olarak bilinen devasa yapılar var.Yeni bir çalışmada arkeologlar, eski insanların bu devasa yapıları nasıl inşa etmeyi başardıklarını ayrıntılarıyla anlatıyor. dünyanın en eski mimari planlarıkeşfettiler.

Çöl uçurtmaları, 1920’lerde, uçaklar çöllerin üzerinde uçmaya başladıktan ve görünüşte olağandışı desenler fark ettikten sonra tanımlandı. Arkeologlar uzun süredir bu yapıların amacından emin değilken, şimdi ceylan, antilop ve diğer av hayvanı sürülerini tuzağa düşürmek için göç yollarına yerleştirildiler. hayvan tuzağı olarak kullanıldığına inanılmaktadır.

Çöl uçurtmaları nasıl ortaya çıktı?

Bu yapılar temelde 5 kilometreye kadar uzayabilen, zemin seviyesinde zar zor fark edilen, ancak yukarıdan bakıldığında devasa bir desen gibi görünen kaya ve toprak duvarlardır. Ölçekleri göz önüne alındığında, tarih öncesi insanların yapıları havadan görmeden nasıl tasarlayıp inşa ettikleri daha önce bilinmiyordu. Ancak Ürdün ve Suudi Arabistan’da nispeten yakın zamanda keşfedilen iki gravür bunu açıklamaya yardımcı oluyor.

Suudi Arabistan’daki Zebel az-Zilliyat’ta Ortada en az 8.000 yaşında ve yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıkta iki çöl uçurtması var. Buradaki araştırmacılar ayrıca çöl uçurtmalarının ölçekli planlarına sahipler. 382 santimetre uzunluğunda gravürler buldular. . Gravürlerin amacını gerçekten yorumladılarsa, bu Bu, gravürlerin insanlık tarihinde bilinen en eski ölçekli planlar olduğu anlamına gelir..

İnsanların tarımda ustalaşmaya başladığı ve düzenli medeniyetler kurmaya başladığı bu dönem, insanlık tarihinde çok değerli bir yere sahiptir. Araştırmacılar, bu mimari planların keşfinin insan zekasında bir dönüm noktası gibi göründüğünü savunuyorlar. Gravürler, çöl uçurtmalarının abartılı inşası yerine, soyut düşünce ve cesur hayal gücü gerektiren düzenli bir tarzda hayata getirildiklerini gösteriyor.

Çalışmanın yazarları, makalelerinde, “ Bu temsiller, antik çağlarda insanın uzay, iletişim ve sosyal faaliyetler hakkındaki akıl yürütmesinin evrimine yeni bir ışık tutuyor.der ve devam eder: “ İnsan yapıları binlerce yıldır doğal alanları değiştirmiş olsa da, çok az plan veya harita Mezopotamya ve Eski Mısır’ın okuryazar uygarlıklarına kadar uzanıyor. Büyük bir alanı küçük, iki boyutlu bir yüzeye aktarma yeteneği, akıllı davranışta bir kilometre taşını temsil ediyor. Bu tür yapılar ancak havadan bir bütün olarak görülebilir, ancak bu, o sırada görünmeyen bir mekanın temsilini gerektirir.

Çalışma PLOS ONE dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu