Haber

ESHOT’un 2023 giderleri yüzde 192 artacak

2023 yılı bütçesi onaylandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi kentin toplu ulaşım lokomotifi ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılı Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Tasarısı’nı kabul etti. 2023’te de yatırımlara sürat katacak ESHOT’un gelir bütçesi 4 milyar 300 milyon 800 bin TL olarak belirlenirken, sarfiyat bütçesi ise artan maliyetler nedeniyle bir evvelki yıla oranla yüzde 192 oranında artış göstererek 5 milyar 321 milyon TL olarak kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı meclis toplantısının altıncı birleşimi, İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu idaresinde yapıldı. Meclis gündeminde ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2023 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Tasarısı, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. ESHOT’un 2023 yılı varsayımı gelir bütçesi 4 milyar 300 milyon 800 bin TL, masraf bütçesi ise 5 milyar 321 milyon TL olarak kabul edildi. Açık fazlanın finansmanı 1 milyar 20 milyon 200 bin TL oldu. Akaryakıt sarfiyatları ve maliyetlerdeki büyük artışın dikkat çektiği 2023 yılı sarfiyat bütçesinin bir evvelki yıla nazaran yüzde 192 artması öngörüldü.

Akaryakıt 3 yılda yüzde 281 artış gösterdi
ESHOT 2023 Bütçesi hakkında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kümesi ismine kelam alan CHP Meclis Üyesi Raşit Dirim, ESHOT’un faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Dirim, “ESHOT’un 2023 bütçesi, pandemi periyodunda ve sonrasında kurumun uğraş etmesi gereken hususların genişlemesiyle hazırlandı. 2019 yılında motorinin litre fiyatı 6 lira 29 kuruşken bugün ise yüzde 281 artışla 23 lira 95 kuruşa çıktı. Ülkemizde yaşanan enflasyon, elektrikte, yedek kesim üzere birçok alanda yüzde 200 ile yüzde 500 oranlarında artışa neden olmuştur. ESHOT’un maliyetleri de giderek artmaktadır. İzmir’de toplu ulaşımın yüzde 48’ini taşıyan bu türlü bir kıymetli kurumun hasılat datalarına baktığımızda, kurumun 2019 yılında ortalama aylık 100 TL gelirine karşılık 186 TL masrafı bulunurken, bugün her 100 TL gelirine 408 TL sarfiyatı bulunmaktadır. UKOME’de asıl idare yetki si İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde olması gerekirken merkezi yönetim yönetmelikte yaptığı değişiklikle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iradesi, merkezi yönetimin atadığı bürokratlara geçti. 2019’dan bugüne akaryakıta 60 kere artırım geldi. Bu süreçte toplu ulaşım tarifesi ise UKOME’nin engellemesi nedeniyle yalnızca iki kere güncellenebilmiştir” formunda konuştu.

“Bakanlıktan borçlanma yazısı hala cevaplanmadı”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin elektrikli otobüs alımı ve ESHOT’un artan yüklerini azaltmak için Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği borçlanma talebini hatırlatan Dirim, “1 Nisan 2022 tarihinde Tunç Başkanımızın imzasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği ESHOT’un borçlanma talep yazısı bugüne kadar cevaplanmadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT’u mali yönden yıpratan uygulamaların olmaması gerekir” dedi.

ESHOT’un 2023 rotası
İzmir’de ulaşımın amiral gemisi ESHOT Genel Müdürlüğü, 2023 yılında da gelişim sürecine yeni projelerle devam edecek. 2023 gayeleri ortasında toplu ulaşım hizmetini sağlama dışında öne çıkan hizmet başlıkları ise şöyle;
• 100 adet elektrikli otobüs ve 58 adet midibüs alımı
• Yeni güneş gücü santrallerinin (GES) kurulması
• Beş ilçenin İZTAŞIT Projesi’ne entegre edilmesi
• 200 yeni durak tesisinin yaptırılması
• Yeni işe alımlarla bayan şoför sayısının 170’e ulaşması
• Planlama Optimizasyonu Sistemi’nin kurulması
• Süratli ulaşım sistemlerinin (Ekspres ve Transit Hattın) geliştirilmesi
• Mevcut atölye, garaj ve tesislerin fiziki yapılarının iyileştirilmesi
• Bornova ve Buca’da yeni tesislerin kurulması
• Kalite İdare Sistemi sayısının 5’e yükseltilmesi
• Stratejik İnsan Kaynakları İdare Sisteminin Tamamlanması
• Talebe Hassas Toplu Taşıma
• Toplu Ulaşım Hizmeti Sunan Kurumların Sübvanse Edilmesine Yönelik Kanun Teklifi Hazırlanması
• Kurumsal İş/Karar Verme Süreçlerinin Otobüsten Alınan Dijital Bilgilerle Uygunlaştırılması İçin Telemetri Sisteminin Kurulması

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu