Haber

Fransa’da grevdeki işçiler, 2024 Yaz Olimpiyatlarının yapılacağı köyün ve stadın elektriğini kesti

Fransa’da işçiler, emeklilik reformuna tepki olarak 33. Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak köyün ve başkent Paris’teki Stade de France’ın şantiyesinin elektriğini kesti.

Fransız televizyon kanalı BFMTV’nin haberine göre, enerji sektörü çalışanları grevler kapsamında ülke genelindeki elektrik santrallerine baskın düzenledi.

26 Temmuz – 11 Ağustos 2024 tarihleri ​​arasında 33. Yaz Olimpiyat Oyunlarının yapılacağı köyün Stade de France ve şantiyesinin enerji akışını işçiler kesti.

Çevredeki alışveriş merkezlerinde de elektriği kesen işçiler, perşembe gününü “elektrik tasarruf günü” ilan ettiler.

Olayın basına yansımasının ardından güvenlik güçleri santrallere giderek işçilerin bölgeyi terk etmesini istedi.

Tartışmalı emeklilik reformu

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini duyurdu.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede yasal emeklilik yaşının her yıl kademeli olarak 3 ay artırılarak 1 Eylül’den itibaren 2030’da 64’e çıkarılacağını belirten, 2027’de ise zorunlu hale getirileceğini söyledi. tam emekli maaşı almak için 43 yıl prim ödeyin.

Tartışmalı reforma karşı 19 Ocak’tan bu yana ülke genelinde çok sayıda grev ve protesto düzenlendi.

Senato bu gece, “emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmaya yönelik hükümler” getiren reformun en tartışmalı unsurunu kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu