Haber

Gabonlu Dina’nın ölümü sonrası Karabük’te ‘fuhuş çetesi’ iddiaları

Karabük’te Filyos Çayı’nda hayatını kaybeden 17 yaşındaki Gabonlu öğrenci Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın soruşturulması kapsamında 3 kez gözaltına alınan DA tutuklandı. Olayla ilgili soruşturma sürerken, Dina’ya yönelik taciz ve fuhuşa zorlandığı iddiaları gündeme geldi.

Cumhuriyet gazetesinden Renkin Temoçin’in haberine göre Gabon Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Avukatı Kerim Bahadır Şeker, Karabük’te 16 yaşındaki siyahi bir kızın fuhuşa zorlandığını savundu. Şeker, “16 yaşındaki zenci bir kızın otelde fuhuş çetesiyle zorla fuhuş yaptırılıp basıldığını duydum. Karabük’te çete, örgüt veya böyle bir kumpas mı var? Organize mi çalışıyorlar?” , amaçları ne?” söz konusu.

‘SON DEĞİL, BAŞLANGIÇ’

Şüpheli olarak tutuklanan DA hakkında da konuşan Şeker, “DA’nın tutuklanması bir son değil, bir başlangıçtır. Çünkü olayın başlangıcı hakkında elde edemediğimiz birçok farklı bulgu var. Kanaatimizce adli kontrolle serbest bırakılan her iki kişinin de bu cinayette parmağı vardır. Bunlardan biri de İ.C. ve diğer S.Ç.” terimleri kullandı.

Dina’nın annesinin attığı mesajları anlatan Şeker, “Mesajlarda ‘Annem bana 300 bin frank teklif etti. Birlikte olmak istiyorlar’ diyor. İlgili delilleri dosyaya sunacağız” dedi.

‘SÖYLENTİLER DUYDUM’

Karabük Barosu Başkanı Emrah Esaslı, söz konusu 16 yaşındaki kız çocuğuyla ilgili fuhuş tezlerini ve bölgedeki fuhuş çetesi tezlerini duymadığını belirterek, “Afrika kökenli öğrenciler arasında fuhuş yapma durumu var. Zorlandı mı bilmiyorum ama bu söylentiler Karabük’te kulağıma geldi” dedi.

Gabonlu Dina’nın şüpheli ölümüyle ilgili Esaslı, “Baro ve birçok kadın hakları platformu beni aradı. Kadın hakları çok çetin bir mücadeledir. Sonrasında kadın düşmanı kozların eline geçmesin diye bekledik. Teyakkuz durumunda da hazırız” dedi. (KAYNAK)

osmaneli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu