Haber

Gazze hükümeti UNRWA’yı kuzeyin sorumluluklarından feragat etmekle suçluyor

Hükümetin Gazze Medya Bürosu Başkanı Salame Maruf, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nı (UNRWA) Gazze’nin kuzeyine yönelik sorumluluklarından feragat etmekle suçladı.

Basın toplantısında İsrail’in Gazze’de 25 gün boyunca sürdürdüğü savaşın etkilerine ilişkin konuşan Maruf, “UNRWA’nın şehrin kuzeyindeki sorumluluklarından vazgeçip güneydeki çalışmalarını sonlandırmasını haklı çıkarabilecek hiçbir şey yok.” söz konusu.

Maruf, UNRWA’nın yardım TIR’larının Gazze’ye girişini kasıtlı olarak yavaşlattığını ve geciktirdiğini, Gazze Şeridi ve kuzeyine girişini engellediğini belirtti.

“UNRWA Komiseri General Philippe Lazzarini, işgal güçlerinin Gazze’de devam eden bombardımanı ve yaşanan yıkımın boyutu karşısında yaşadığı şoku benzersiz bir şekilde dile getirdiğini” belirten Maruf, Lazzarini’nin açıklamalarının “işgalcilerin yaptıklarının uluslararası bir beyanı” olduğunu söyledi. Gazze halkına karşı soykırımdır ve suçtur.” “Bu onaydır” dedi.

Gazze’de yaşananları Rusya-Ukrayna savaşındaki durumla karşılaştıran Maruf, şunları kaydetti:

“Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana geçen 1,5 yılda öldürülen Ukraynalı sivillerin sayısı 9 bin 500’ü çocuk, toplam yaralı sayısı ise 15 bin. Gazze’de sadece 25 günde 8 bin 525 ölü 3 bin 542’si “Çocuk, 2 bin 187’si kadın ve genç kız olmak üzere 21 bin 543 yaralı var. Ayrıca 2 bin kişi de kayıp.”

Maruf, İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’nin tüm bölge ve kesimlerini kapsayan hasarın 3 milyar dolar olduğunu kaydetti.

habercanakci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu