Ekonomi

Hedge fonlar, piyasa rallisi sırasında rekor kaldıraca yaklaştı

En büyük küresel ana aracı kurumlar olan Goldman Sachs, JPMorgan ve Morgan Stanley tarafından bildirildiği üzere, hedge fonlar hisse senedi alım satımındaki kaldıraç oranlarını neredeyse rekor seviyelere çıkarıyor. Getirileri artırmak için kullanılan kaldıraçtaki bu artış, finansal piyasalardaki yükselişin ve daha riskli bahisler için artan iştahın ardından geldi.

Goldman Sachs’a göre, bankacılık devleri tarafından sunulan veriler, hedge fonların hisse senedi pozisyonlarını sermayelerinin yaklaşık üç katı oranında kaldıraçladığını gösteriyor; bu oran bir önceki yıl 2,35 kattı ve son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı. JPMorgan’ın ölçümleri kaldıraç oranının yaklaşık 2,7 kat olduğunu, 2017’den bu yana zirveye yaklaştığını ve o zamandan bu yana izlenen tarihsel seviyelerin %98’ini aştığını gösteriyor. Morgan Stanley de mevcut ABD kaldıraç oranının son on dört yılda %98’den daha yüksek olduğunu doğruladı.

Hedge fonların yükseliş pozisyonu, Ekim sonunda başlayan ve S&P 500 endeksinin o zamandan bu yana yaklaşık %24 yükseldiği bir hisse senedi rallisini takip ediyor. Yatırımcıların Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürebileceği konusunda iyimser olması, piyasadaki olumlu havaya katkıda bulundu.

Barclays, müşteri notunda, hedge fonların çeşitli stratejilerde yükselişte olduğunu vurguladı. Küresel makro hedge fonları, bir önceki yılın kısa pozisyonlarını kapattıktan sonra uzun hisse senedi pozisyonlarına geçti. Ticaret için bilgisayar modellerini kullanan sistematik hedge fonları da çeşitli hisse senedi endekslerinde uzun pozisyonda. Yükseliş eğilimi özellikle uzun hisse senedi pozisyonlarının “gergin” olarak tanımlandığı emtia ticaret danışmanları (CTA’lar) arasında belirgin.

JPMorgan’ın tahminine göre, insan veri analizine dayalı uzun veya kısa hisse senedi işlemleri yapan geleneksel hedge fonlar defterlerinin yaklaşık iki katı kaldıraç kullanırken, hisse senedi kantitatif ve çok stratejili hedge fonlar sırasıyla 4,5 ve 3,1 katında.

Hedge fon araştırma şirketi PivotalPath’e göre 2014’te %24 olan kaldıraçlı stratejiler 2014’ten bu yana popülerlik kazandı ve çoklu strateji ve kantitatif fonlar şu anda hedge fon alanının yaklaşık %32’sini oluşturuyor. Bu stratejiler, piyasa dalgalanmalarına maruz kalmayı azaltan dengeli uzun ve kısa pozisyonları nedeniyle genellikle daha az riskli olarak kabul edilir.

Kaldıracın stratejik kullanımı verimli oldu ve sistematik stratejiler kullanan hisse senedi hedge fonları yılın ilk iki ayında MSCI dünya hisse senedi endeksinin performansını aşarak %6,42 kazanç bildirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu