Ekonomi

IMF, “korumacılığa dönülmemesi gerektiği” konusunda uyardı

Georgieva, 2023 Brüksel Ekonomik Forumu’nda “Küresel gerilimler ve kıt kaynaklar” temasıyla konuştu.

Uzun yıllardır artan küresel bütünleşmenin ardından son dönemde rakip ekonomik bloklara bölünme riskinin arttığını anlatan Georgieva, bunun herkes için kötü bir senaryo olduğuna dikkat çekti.

Küresel ekonomik büyümenin orta ve uzun vadede zayıf olduğunu hatırlatan Georgieva, merkez bankalarının önceliğinin büyüme yerine enflasyonu kontrol altında tutmak olduğunu hatırlattı.

“Avrupa Birliği (AB), yavaşlayan büyüme ve yüksek enflasyon ikili mücadelesiyle karşı karşıya.” Georgieva, demografi ve üretkenliğe odaklanılmazsa gelir ve fırsatların artmayacağını söyledi.

Teknoloji ve inovasyona yatırım

Georgieva, “Avrupa’da üretkenliği ve fırsatları iyileştirmek için yapısal reformlara, insanlara, teknolojiye ve yeniliğe yatırım yapmak gerekiyor.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

“Bir rüzgar veya güneş çiftliği inşa etmek 7 yıl sürerse, AB’nin emisyon azaltma hedeflerini tutturması zor olacaktır.” diyen Georgieva, saf teknoloji projelerinin izin süreçlerini kolaylaştıran AB’nin değerine işaret etti.

Küresel ekonominin durumu hakkında Georgieva, “Güçlü bir toparlanmaya yönelik en acil adımlardan biri, yeni bir korumacılık biçiminin cazibesinden kaçınmaktır.” terimini kullandı.

Daha parçalanmış bir dünya

Uzun vadeli büyüme için çok taraflı iş birliğinin yeniden canlandırılması gerektiğini vurgulayan Georgieva, Kovid-19, tedarik zincirindeki sorunlar ve Rusya-Ukrayna savaşının yatırım kararlarında ulusal güvenlik kaygılarını artırdığına dikkat çekti.

Georigeva, bu gelişmelerin gerçek ekonomik maliyetleri olduğunu ve daha parçalı bir dünyayı ortaya çıkardığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu