Haber

İsviçre basını CHP içindeki iktidar mücadelesini inceledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs seçimlerindeki zaferi muhalefetin taşlarını sarstı.

6’lı masaya liderlik eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içinde iktidar mücadelesi verdi.

CHP’de yaşananlar İsviçre’nin gündeminde

İsviçre merkezli SRF televizyonu ana muhalefet partisinde neler oldu? “Muhalefette Güç Mücadelesi”Yazısında buna yer verdi.

Seçim yenilgisinden iki ay sonra CHP içinde iktidar mücadelesinin başladığı belirtilirken, önümüzdeki baharda yapılacak belediye seçimlerine odaklanması gereken muhalefet ittifakının dağılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna işaret edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, uzun süredir parti başkanlığını yürüten Kılıçdaroğlu’nun istifasını isteyerek yeni bir başlangıca davet ettiği kaydedildi.

Kılıçdaroğlu’nu devirmek için miting yaptılar

Çetin bir mücadelenin verildiği CHP ile ilgili olarak şunlar aktarıldı:

İmamoğlu ve takipçileri arasındaki zoom toplantısı internette yayınlandı. Toplantıda, diğer konuların yanı sıra, Kılıçdaroğlu’nu devirebilecek erken bir kurultayın planlanması konuşuldu.

İmamoğlu’na güvenmiyor

CHP lideri “seçim kaybeden”Haberde Kılıçdaroğlu’nun parti liderliğinden ancak “dürüst” bir aday bulununca istifa etmek istediği belirtildi. Belli ki bu konuda İmamoğlu’na güvenmiyor.söylendi.

Gizli anlaşmayı kabul etti.

Kılıçdaroğlu’nun ikinci tip cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi İçişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere en az üç bakanlık, seçim zaferi halinde MİT Başkanlığı’nı Zafer Partisi’ne verme taahhüdünde bulunduğu da kaydedildi.

İsviçre medya organı, CHP Genel Başkanı’nın böyle bir gizli anlaşmanın var olduğunu kabul etmesi gerektiğini belirtirken, içeriğinden bahsetmedi.

CHP’den uzaklaşmak

Haberin devamında; Kılıçdaroğlu liderliğindeki ‘zehirli’ hale gelen CHP’den diğer partiler uzaklaşıyor.tespiti yapıldı.

İşaret edilen bir diğer detay da muhalefet tabanının seçim ittifakının dağılmasına ve CHP’nin kendi içinde zayıflamasına yansıdığıydı.

haberhaskoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu