Ekonomi

KOSKİ yenilenebilir enerjiyle yüksek tasarruf sağlıyor

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, sorumluluk alanına giren mahallelerdeki su kuyularının harcadığı elektrik sarfiyatını minimize etmek maksadıyla kurduğu fotovoltaik sistemle kâra geçti.

Güneş güç panelleri sayesinde güneş gücünü elektrik gücüne dönüştüren, böylece de kuyu pompalarının çalışmasını sağlayan fotovoltaik sistem, oluşturduğu maliyeti 5 yıl içerisinde amorti etti. Toplam 4.6 milyon liraya mal olan ve 30 yıl kullanım ömrüne sahip fotovoltaik sistem, KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne yalnızca 2022 yılında 1 milyon 500 bin lira kazandırdı.

Fotovoltaik sistem, tıpkı vakitte KOSKİ’yi maliyeti ortalama 15 milyon lira olan güç nakil sınırları kurma masrafından da kurtarıyor. Elektrik harcamalarını en aza indirirken, elektrikten de büyük oranda tasarruf sağlayan sistem, güç nakil sınırları kuyulara uzak olan bölgelerde büyük bir eksikliği de gidermiş oluyor. 30 farklı noktada, çeşitli güçlere sahip toplam 530 kilowatt güneş güç sistemi kuran Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, depolarda güvenlik kameraları, SCADA, haberleşme ve klorlama sistem güçlerini fotovoltaik sistemden temin etmeye devam ediyor.

Güneş gücünden faydalanan sistem, gökyüzünün aydınlanmasıyla birlikte kesintisiz su üretimi yapıyor. Havanın kararması ile devre dışı kalan sistem, bölgenin su gereksinimi halinde kuyu şebeke elektriği ile su üretimine devam edebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu