Ekonomi

LVMH ilk çeyrek gelir tahminlerinin marjinal olarak altında kalsa da, genel olarak kabul edilebilir bir performans raporu nedeniyle hisse senedi fiyatları artıyor

Salı günü açıklanan bilgilere göre LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMUY), lüks ürünlerine olan talebin azalması nedeniyle finansal analistlerin tahminlerinin gerisinde kalarak ilk çeyrek gelirinde düşüş açıkladı.

Mart ayında sona eren çeyrekte şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %2 azalarak 20,7 milyar Avro (22 milyar $) olarak gerçekleşti. Bu rakam, FactSet tarafından bildirildiği üzere finans uzmanlarının 21 milyar € (22.3 milyar $) gelir tahminini karşılamadı.

Döviz kuru dalgalanmaları gibi faktörlere göre ayarlandığında şirketin gelirinde %3’lük bir büyüme yaşandığını vurgulamak önemlidir. Ancak, raporlanan gelirde döviz kurlarının etkisiyle %4’lük bir azalma görüldü.

Çarşamba günü Paris’teki işlemlerde şirketin hisse senedi değeri %2,6 oranında arttı.

Farklı iş sektörleri açısından, saat ve mücevherat konusunda uzmanlaşmış bölüm satışlarda %5’lik bir düşüşe tanık olurken, moda ve deri ürünleri segmentinde %2’lik bir düşüş görüldü.

En önemli düşüş, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla satışlarda %16’lık bir azalma ile şarap ve alkollü içkiler sektöründe meydana geldi.

Louis Vuitton ürünlerinin Çinli tüketicilere küresel satışlarında, özellikle Japonya ve Avrupa’da, Çin anakarasından yapılan seyahatlerdeki artışa paralel olarak yaklaşık %10’luk bir büyüme kaydedildi.

Bernstein analistleri raporla ilgili yorumlarında LVMH’nin performansını “genel olarak kabul edilebilir” olarak nitelendirdi.

“Piyasa, şirketin hisse fiyatının son dönemdeki en yüksek seviyesinden yaklaşık %10 düşmesi ve kurumsal yatırımcıların beklentilerinin potansiyel olarak hisse senedi analistlerinin beklentilerinden daha düşük olması nedeniyle bu güncellemeyi olumlu değerlendirmelidir. Bu durum hisse senedini destekleyecektir,” dedi analistler.

“2024 mali yılı için kademeli bir ekonomik yavaşlama beklentimizi koruyoruz ve bu güncellemeyi bu senaryonun olası olmaya devam ettiğinin teyidi olarak yorumluyoruz. LVMH hisselerine ilişkin olumlu görüşümüzü korurken, 2024 yılının ikinci çeyreğinin ve hatta yılın ikinci yarısının daha elverişli karşılaştırma noktaları sunacağını ve muhtemelen büyümenin artmasına yol açacağını tahmin ediyoruz” diye devam ettiler.

Goldman Sachs analistleri de LVMH’nin performansının bir önceki yıla göre zorlu karşılaştırmalara rağmen bu çeyrekte güçlü olduğunu belirterek iyimserliklerini ifade ettiler. Analistler, yönetimin 2024’ün ilk çeyreğinde moda ve deri ürünleri sektörü için Çin pazarında döviz kuruna göre ayarlanmış %10’luk bir büyümeyi teyit etmesinin özellikle cesaret verici olduğunu vurguladı.

Goldman Sachs, “Yurtiçi harcamalardaki düşüş (grup için Asya-Pasifik bölgesinde %6’lık bir düşüş), tüketicilerin yurtdışındayken lüks mallara olan güçlü talebinin devam ettiğini gösteriyor,” diye ekledi.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu