Haber

Sağlık Çalışanları Ahlat’ın Köylerini Ziyaret Etti

Sağlık çalışanları Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı köyleri ziyaret ederek vatandaşların sağlık taramalarını yapıyor ve sağlık hizmetleri hakkında bilgilendiriyor.

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün oluşturduğu 1 doktor ve 4 hemşireden oluşan ekip, köylere giderek sağlık hizmetlerini vatandaşlarla buluşturuyor.

Bu kapsamda sağlık çalışanları Uludere köyüne giderek vatandaşların sağlık sorunlarını dinledi, tansiyon ve şekerini ölçerek bilgi verdi.

Sağlık çalışanları ayrıca köy okulunu ziyaret ederek öğrencilere el yıkama ve diş fırçalama konusunda bilgi verdi, diş fırçası hediye etti.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cansu Cengiz, her hafta ilçedeki bir köye giderek vatandaşlara sağlık taramasından geçtiklerini bildirdiklerini söyledi.

Bakanlığın genelgesi doğrultusunda taşınabilir sağlık hizmeti sunduklarını anlatan Cengiz, “Bugün Uludere köyüne geldik. Köye gelmeden önce camiden anons yaptık, köy halkımızı bir araya getirdik ve gerekli müdahaleleri yaptık. Köy okulundaki öğrencilere diş hekimliği ve hijyen eğitimi verdik, diş fırçası ve hediyeler verdik. “Ayrıca kursiyer kadınlara bulaşıcı hastalıklar, kanser ve gezici KETEM aracımız hakkında da bilgi verdik. Amacımız her hafta bir köye gitmek. Halkımızı bu uygulamaya katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

65 yaşındaki vatandaş Fadime Yürüyen ise hizmetten memnun olduklarını belirterek, “Bazen hastaneye gidemiyoruz. Okuma-yazma bilmediğimiz için tansiyonumuzu, şekerimizi ölçemiyoruz. Buraya gelen doktorlara teşekkür ediyoruz. bizimle ilgileniyor. Tansiyonumuz ve şekerimiz ölçülerek hem bilgilendirildik hem de bilgilendirildik.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu