Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Malatya’daki Erkenek Göleti’nde tehlikeli bir durum olmadığını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, deprem bölgesindeki illerden biri olan Malatya’da Erkenek Göleti ve Sulama Tesisinde tehlikeli bir durum tespit edilmediğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Erkenek Göleti ve Sulama Tesisi’nin gövde kısmında kaymalar olduğu yönünde sosyal medyada yer alan iddiaların ardından açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından afet bölgesindeki 140 baraj ve gölet, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden 88 kişilik uzman bir grup tarafından acilen incelendi.

“Sosyal medyada tartışmalara konu olan Erkenek Göleti ve Sulama Tesisi de diğer baraj ve göletler gibi yerinde denetlendi. DSİ Elazığ Bölge Müdürlüğü’nün 11 Şubat’ta oluşturduğu heyet gölet gövdesini inceledi. , Erkenek Göleti ve Sulama Tesisi , dolusavak yapısı, kret ve sulama tesisleri vana dairesinde incelemelerde bulunarak tehlike oluşturacak bir sorun olmadığı tespit edilmiştir.2022 yılı Aralık ayında gölette su tutulmaya başlanmış ve tesis tesis edilmiştir. Henüz sulamaya açılmadı.Şu anda su seviyesi minimum seviyede olan Erkenek Göleti’nde çevre güvenliğini tehdit eden bir sorun yok.Tüm baraj ve göletler rutin ve titizlikle denetleniyor.”

haberkarsiyaka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu