Haber

Valilik, Antalya Sahillerinde Bulunan 6 Ceset Hakkında Açıklama Yaptı

Antalya Valiliği, kentte arka arkaya 6 cesedin kıyıya vurmasıyla ilgili açıklama yaptı. Valilik, 6 cesetten birinin kimliğinin belirlendiğini, 5 kişinin üzerindeki elbise ve ayakkabıların Suriye’de üretildiğini belirtti. Valilik açıklamasında, 11 Aralık’ta Lübnan’dan Suriye’ye giden tekneyle temasın kesildiği kaydedilerek, “Olası bir su baskını sonucu akıntı, rüzgar ve dalga nedeniyle ilimiz kıyılarına cansız bedenlerin sürüklenme ihtimali var” denildi. Teknenin batması değerlendiriliyor.” Şu ifadelere yer verdi.

6 BEDENİ KARAYA KİLİTLİ

Geçtiğimiz günlerde Antalya sahilinde birbiri ardına karaya sürüklenen cansız cesetlerin bulunması bölgede dikkatleri üzerine çekti. Kentte karaya çıkan ceset sayısı 6’ya yükselirken, konuyla ilgili Antalya Valiliği’nden açıklama geldi.

ANTALYA VALİLİĞİ: 5 CAN BEDENİNDEKİ GİYSİLERİN ÜRETİM YERİ SURİYE

Valilik açıklamasında, cesetlerin üzerinde bulunan kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirtilirken, 11 Aralık’ta Lübnan’dan yola çıkan bir teknenin bağlantısının kesildiği belirtildi. Antalya’da teknede yolcu olabileceği konusunda valilik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Antalya kıyılarında bulunan ve basına yansıyan cesetlerle ilgili olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı incelemeler sonucunda; Kıyıya vuran 6 cesetten birinin M. olduğu belirlendi.Ş.E’ye ait olduğu değerlendirildi.Adli tıp muayenesi sonucu kesin sonuç belli olacak.Diğerine ait ayakkabı ve kıyafetlerin ise M.E.’ye ait olduğu belirlendi. Suriye’de 5 ceset üretildi.

“Can Cesedi, KIBRIS’A GİDERKEN TEKNEDE KESİLEN İNSANLAR OLABİLİR”

Lübnan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından, 11 Aralık 2023’te Lübnan ile Suriye arasındaki kıyı bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan teknenin Kıbrıs’a hareket ettiği, saatler sonra tekneyle temasın kesildiği ve ardından teknenin kaybolduğu bildirildi. Geçtiğimiz haftaya ait meteorolojik kayıtlar incelendiğinde hakim rüzgarın güneyden, dalganın ise güneydoğudan geldiği, söz konusu cesetlerin ilimizin kıyı şeridine sürüklenme ihtimalinin olduğu belirlendi. Akıntı, rüzgar ve dalga nedeniyle teknenin batması ihtimali değerlendiriliyor.

2023-2024 yılları arasında Antalya ilinde herhangi bir sistematik olmayan göçmen grubuna ilişkin bildirilen bir kaza/olay veya kayıp raporu bulunmamaktadır. Denizlerimizde ve kıyılarımızda meydana gelen şüpheli ölümlere ilişkin kolluk birimlerimiz ve Cumhuriyet Savcılığımızla koordineli olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

DÜN MANAVGAT’TA 2, SERİK’TE 1 CESET BULUNDU

Öte yandan geçtiğimiz çarşamba günü Antalya’nın Alanya ve Manavgat sahillerinde bir çocuk ve bir yetişkinin cesetlerinin bulunmasının ardından dün Manavgat’ta 2, Serik’te ise 1 ceset bulunmuştu. Serik’in Kadriye Mahallesi’nde bulunan kadın cesedinin, 13 gün önce Antalya’da kaybolan Merve Şevval Elmas’a (18) ait olma ihtimali üzerine İstanbul’da yaşayan ailesi, DNA örneği almak için Antalya’ya geldi.

GÖÇMEN TEKNE İDDİALARI

Geçtiğimiz günlerde Antalya sahilinde kıyıya vuran cesetlerin, kaçak göçmen teknesinin batması sonucu oluşmuş olabileceği düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu