Ekonomi

530 milyon TL’lik yağmaya dur dedi! Ticaret Bakanlığı sahte faturalı 358 lüks aracın ithalatını engelledi

Lüks araç ithalatındaki usulsüzlüklere karşı devreye girdi.

Paralel ithalat (gri piyasa) yoluyla yapılan lüks araç ithalatında, haksız ticari avantaj elde etmek amacıyla gümrük vergilerini kısmen veya tamamen ödemeden, sahte belgelerle işlem yapan firmalar hakkında Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma ve soruşturmalar devam etmektedir. Marketin içinde.

Sahte belge ve faturalarla 358 lüks araç Türkiye’ye kaçırıldı

Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde firmaların gerçekleştirdiği çeşitli marka/model lüks araçların ithalatında; 358 lüks aracın, düşük değerli sahte/çift fatura ve geçersiz A.TR Tedavül Belgeleri kullanılarak Türkiye’ye kaçırıldığı belirlendi.

Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu

Bu kapsamda soruşturma raporlarında belirtilen işlem ve eylemleri gerçekleştiren şirket ve kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunularak, araçlara el konularak müsadere edilmesi istendi.

530 milyon TL kamu zararı tahsil edilecek

Ayrıca bu işlemlerden kaynaklanan yaklaşık 530 milyon TL kamu zararı da ilgili şirketlerden tahsil edildi.

“Tedbirler alınmaya devam edecek”

530 milyon TL değerindeki 358 lüks aracın sahte faturalarla ithalatının tespit edilerek savcılığa sevk edildiği olayla ilgili Ticaret Bakanlığı’nın açıklaması şöyle oldu:

Bakanlığımız, lüks otomobil ithalatında her yönden ihlallerin ortaya çıkarılması, usulsüzlüklerin ve haksız rekabet yaratan eylemlerin önlenmesi amacıyla denetim ve kontrol faaliyetlerini sürdürmekte olup, kamu maliyesinin haklarının korunması ve yürütülmesi için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edecektir. Gümrük mevzuatına uygun olarak işlem yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu