Ekonomi

Wells Fargo, Tahminlerdeki Hata Marjının Dar Olması Halinde Batı İttifakına Karşı Tedbirli Kalmaya Devam Ediyor

Wells Fargo, Western Alliance Bancorporation’un (WAL) notunu Overweight’den Equal Weight’a düşürdü ve şirket hisseleri için 12 aylık fiyat tahminini 62,00 $’dan 72,00 $’a yükseltti. Bu değişiklik, analistlerin, şirketin son performansı ve gelecek tahminleri göz önüne alındığında hisse senedinin dar olduğu yönündeki görüşünden kaynaklanıyor.

Analistler, Western Alliance Bancorporation’un Silikon Vadisi Bankası’ndaki durumun ardından mevduat tutma yeteneğinin beklediklerinden daha iyi olduğunu kaydetti. Ancak şirketin mevcut tahminleri 1) İşletme giderleri, 2) Kredi kalitesi ve 3) Mevzuata uygunluk alanlarında çok fazla sapmaya izin vermiyor.

2024 yılının ikinci yarısında şirketin faaliyet giderleri ilk yarıya göre %16 arttı. Bu artışın temel nedeni artan mevduat faizi maliyetleri, teknoloji yatırımları ve sigorta primleridir. Western Alliance Bancorporation, Federal Rezerv’in beklenen faiz indirimleri nedeniyle mevduatlara daha az ödeme yapmayı beklemesine rağmen, işletme giderlerinin 2024 yılının tamamı için yıllık bazda %10’a yakın artacağını tahmin ediyor.

Şirketin 2024 yılının tamamı için 5-15 baz puanlık net tahsilat (NCO) tahmini zorlu görünüyor. Şirket, 2023 yılının tamamı için 7 baz puanlık NCO’larla sağlam bir kredi performansı sergilemesine rağmen, riskli kredi tedbirinin önceki çeyreğe göre 34 milyon dolar artarak toplam kredilerin %0,95’ini oluşturması nedeniyle endişeler var. Bu riskli kredilerin %40’ı daha istikrarsız olan perakende ve ofis gayrimenkul segmentlerine bağlı. Şirket yönetimi, özel olarak belirtilen kredilerin yalnızca %1’inin zararla sonuçlandığını ancak verilen kılavuz ve %0,89’luk kredi ve kira zarar karşılığı (ALLL) ile ek beklenmeyen zararlara çok az yer bulunduğunu belirtmektedir.

Mevduat fazlası yüksek kaliteli likit varlıkları (HQLA) ve sermaye rezervlerini finanse etmek için kullanıldığından, likidite ve sermaye birikiminin yanı sıra düzenleyici gereklilikler de şirketin kârlılığını etkiler. Şirket, 2024 yılının ilk çeyreğinde %11 olan Adi Sermaye (CET1) hedefine ulaşmayı bekliyor. Ancak yönetim bu hedefi baz eşik olarak görüyor ve sermaye oranının 2024 yılı boyunca artmaya devam edeceğini öngörüyor. Şirketin 2024 ve 2025 yılı maddi sermaye getirisi (ROTCE) tahminleri sektördeki benzer şirketlerle tutarlı olsa da salgın öncesi seviyelerin altında kalıyor.

Şirketin hisse başına 1,87 $’lık işletme faizi, tahmin edilen hisse başına 1,88 $’ın biraz altında kaldı. Gelirdeki artış ve kredi zarar karşılıklarındaki azalma, yüksek işletme giderlerinin etkisinin dengelenmesine yardımcı oldu. Net faiz geliri (NII), bir önceki çeyreğe göre %0,8 artış göstererek değişmemesi beklenen oranın üzerinde gerçekleşti. Net faiz marjı (NIM), yüksek faizli borcun geri ödenmesinin ardından düşen borçlanma maliyetleri nedeniyle 2 baz puan düşerek %3,65 ile beklentinin altında azaldı. Ancak şirketin yüksek kaliteli likit varlıklar biriktirmeye odaklanması nedeniyle varlıkların getirisi zayıfladı.

Western Alliance Bancorporation’un hisse senedi fiyatı Salı günü öğle ticaretinde %1,59 düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen şartlar ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu