Ekonomi

BIST 100 Endeksi Haftaya Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftaya yüzde 0,72 yükselişle 8.385,55 puanla başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 60,25 puan ve yüzde 0,72 artışla 8.385,55 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,93, holding endeksi ise yüzde 0,61 arttı. Fasıl endekslerinde en çok kazanan yüzde 1,39 ile madencilik olurken, tek kaybeden ise yüzde 0,04 ile turizm oldu.

Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,15 değer kaybıyla 8.325,30 puanda tamamlamasına rağmen tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Endeks en yüksek seviye rekorunu 8.398,44 puana kırdı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair artan beklentilerin etkisiyle küresel hisse senedi piyasalarında haftanın temkinli bir seyirle başladığını, bu hafta yoğun makroekonomik veri gündemine ek olarak, özellikle ABD’deki enflasyon verileri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararının yatırımcıların odağı haline geldiğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in Eylül toplantısında politika faizini sabit bırakacağının kesin olduğunu belirten analistler, Fed’in Kasım toplantısında faiz oranını 25 baz puan artırma olasılığının arttığına dikkat çekti. yüzde 44’e çıkarak belirsizliği artırdı.

Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, not görünümünü de 2 yıl sonra “negatif”ten “durağan”a yükseltti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, görünümün “durağan”a revize edilmesinin, kısa vadeli makrofinansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler istikrarı baskılarını hafifleten daha klasik ve dengeli bir politika bileşimine dönüşü yansıttığı vurgulandı.

Bugün ülkede işsizlik oranı ve sanayi üretimi verileri ile ABD’de tüketici enflasyonu beklenti verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8 bin 400 ve 8 bin 500 puanın direnç konumunda olduğunu, 8 bin 300 ve 8 bin 200 puanın ise direnç konumunda olduğunu kaydetti. destek konumundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu