Haber

Çin, Shenzhou-15 Mürettebatlı Uzay Aracını 29 Kasım’da Uzaya Gönderecek

Çin’in kuzeybatısında yer alan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’ndeki fırlatma alanına nakledilen Shenzhou-15 mürettebatlı uzay aracı ile Uzun Yürüyüş-2F taşıyıcı roketi kombinasyonu görülüyor, 21 Kasım 2022. (Fotoğraf: Wang Jiangbo/Xinhua)

JİUQUAN, 28 Kasım (Xinhua) — Çin Beşerli Uzay Ajansı’nın (CMSA) Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Shenzhou-15 mürettebatlı uzay aracı, Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Salı günü Beijing saatiyle 23.08’de uzaya gönderilecek.

Uzay aracında Shenzhou-15 uzay uçuşu misyonunu yerine getirecek üç astronot Fei Junlong, Deng Qingming ve Zhang Lu yer alacak. Mevzuya ait düzenlenen basın toplantısında konuşan CMSA Yöneticisi Yardımcısı Ji Qiming, Fei’nin komutan olacağını söyledi.

Mürettebat, yaklaşık altı ay yörüngede kalacak.

Fırlatmanın Uzun Yürüyüş-2F taşıyıcı roketiyle gerçekleştirileceğini belirten Ji, taşıyıcı roketin kısa süre içinde itici yakıtla doldurulacağını belirtti.

Ji’nin verdiği bilgilere Shenzhou-15 uzay aracı yörüngeye girmesinin akabinde, uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe ile süratli, otomatik bir buluşma gerçekleştirecek ve Tianhe’nin ön kapısına kenetlenecek.

Ji, uzay istasyonunun bu süreç sonrasında üç modül ve üç uzay aracıyla en büyük konfigürasyonuna ulaşacağını ve yaklaşık 100 tonluk bir kütleye sahip olacağını açıkladı.

Yörüngede kaldıkları mühlet boyunca Shenzhou-15 mürettebatı; Tianzhou-6 kargo aracı ve Shenzhou-16 mürettebatlı uzay aracının gelişine tanıklık edecek. Ayrıyeten yörüngede Shenzhou-16 mürettebatıyla iş bölümü de gerçekleştirecek.

Ji, planlara nazaran Shenzhou-15 astronotlarının önümüzdeki yılın Mayıs ayında Dünya’ya döneceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu