Ekonomi

Türk çayı 7 ayda 17,2 milyon dolar kazandı

Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ülkeden 7 ayda 109 ülke, özerk ve serbest bölgeye çay satıldığını söyledi.

Gürdoğan, bu yılın ocak-temmuz döneminde 3 bin 576 ton çay ihraç edildiğini, 17 milyon 182 bin 55 dolar gelir elde edildiğini bildirdi.

Geçen yılın aynı döneminde çay ihracatından 13 milyon 170 bin 966 dolar gelir elde edildiğini belirten Gürdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çay ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre değer olarak yüzde 30 arttı. Belçika, ABD ve İngiltere en çok ihracat yapan 3 ülke oldu. Bu dönemde Belçika’ya 6 milyon 926 bin 4, ABD’ye İngiltere’ye 2 milyon 210 bin 244, Türkiye’ye 1 milyon 930 bin 622 dolara çay ihraç edildi.

İhracattaki artışa paralel olarak ülke çeşitliliğinin de arttığına dikkati çeken Gürdoğan, Suudi Arabistan, Cezayir, Kongo, Slovakya, Meksika, İtalya, Brezilya, Polonya, Gabon, Yeni Zelanda, Portekiz, Angola, Bu dönemde Togo ve Ruanda.

Türk çayına olan ilginin her geçen gün arttığına dikkat çeken Gürdoğan, yıl sonuna kadar çay ihracatının artarak devam etmesinden umutlu olduklarını kaydetti.

pervarihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu