Haber

Türk gemileri hayalet moda geçti! Son dakika durdu…

Uluslararası elektronik takip ve tanımlama sistemi olan 6 Türk gemisinin konumunu ve hızını anlık olarak gösteren Otomatik Tanımlama Sistemini (AIS) kapatarak, “hayalet”moduna geçtiği bildirildi.

Ukrayna limanlarının Rusya tarafından bombalanması, bölgede mahsur kalan Türk gemilerinin tahliye operasyonunu da engelledi.

Türkiye’nin ‘hayalet moduna’ geçen gemiler için teyakkuza geçtiği öğrenildi.

7 Türk ticaret gemisi Mykolaiv ve Olviya limanlarında mahsur kalırken, gemilerden biri savaşın ilk günlerinde bombardıman sonucu aldığı hasar nedeniyle hareket edemez hale geldi ve tahliye operasyonu planlandı. Önceki gün 6 gemi.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’daki son savaş gemisini de imha etmek için limanları bombalaması sonucu tahliye operasyonu son anda durduruldu.

AVRUPA LİDERLERİ MOLDOVA’DA BULUŞUYOR

AVRUPA’dan 50’ye yakın lider, Avrupa Siyasi Topluluğu’nun (AST) ikinci toplantısı için Moldova’da bir araya geldi. AST Zirvesi’ne Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky de katıldı.

AST’nin ikinci toplantısı, AB ve Batı ülkelerini Moskova’ya veren 2,6 milyon nüfuslu Moldova’da yapıldı. “Güçlü bir birliktelik mesajı”olarak değerlendirilir.

Zirve nedeniyle Kişinev’de de geniş güvenlik önlemleri alındı. Havalimanı uçuşlara kapalıyken, AWACS olarak bilinen NATO havadan erken uyarı uçakları, güvenliğe katkıda bulunmak için müttefik havalimanında faaliyet gösteriyor.

KAYNAK: SABAH GAZETESI

haber-kepez.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu